Small wood fired pottery kiln

Ručnou výrobou keramiky sa zaoberám od roku 2011. Vyrábam najmä úžitkovú keramiku z kameniny pálenú v elektrickej peci, ale už na začiatku ma zaujal spôsob výpalu keramiky v peci na drevo. Výborná príležitosť na získanie počiatočných vedomostí a skúseností bol kurz výpalu v peci na drevo v KC Doupě v lete 2012. Po absolvovaní som bol rozhodnutý, že si aj ja postavím vlastnú pec  na drevo typu „mrazák“  s nakladaním zhora, ktorý je stavbou jednoduchý a je ideálny pre začiatočníka. Nasledujúce obdobie som získaval dostupné informácie o problematike z internetu, kreslil plány, nakupoval potrebný materiál. Využil som aj možnosť konzultácií s Petrom Novákom, ktorý má bohaté skúsenosti so stavbou vypaľovacých pecí na drevo.

Vlastnú výstavbu som začal koncom júna 2013 a stavba trvala s menšími prestávkami cca. mesiac. Pec som si staval sám s asistenciou môjho 11 ročného syna, ktorý najmä statočne chladil vodou z krhly diamantový kotúč počas rezania keramických plátov :-). Pec je postavená z cca. 430ks ľahkých izolačných šamotových tehál (tzv. pěnošamotiek) rozmerov 230x116x76 mm. Sú to tehly s označením AP26, ktoré sú určené do teploty 1430 C. Použil som tehly druhej kvality kúpené od firmy Propec, ktoré vychádzajú cca. o polovicu lacnejšie ako tehly prvej triedy a mal som na ne dobré referencie. Tehly sú poukladané nasucho. Samotné ukladanie je ako skladačka, ide veľmi rýchlo a tehly sa celkom ľahko režú na potrebnú dĺžku. Oveľa viac času zaberie rezanie keramických dosiek a plátov na mieru.

 

Pec stojí na betónovom základe hrúbky cca. 12cm a vystuženou kari sieťou. Pec je od základu odizolovaná hydroizoláciou a tepelnou izoláciou tvorenou doskami Promasil 950 KS hrúbky 25mm. Na toto je položená prvá vrstva izolačných šamotových tehál, ktoré tvoria dno pece. Boky ohniska tvoria tvrdé šamotové tehly, na týchto tehlách ležia aj duté keramické dosky, ktoré tvoria dno vypaľovacej komory. Tieto dosky sú ešte dodatočne podopreté v strede na dvoch miestach. Dno ohniska je ešte izolované Sibralom a prekryté keramickými plátmi hrúbky 15 mm. Preklady sú riešené SIC tyčami. Otvor pre výstup spalín do komína má výšku 10 cm. Nakladací otvor má rozmer 31 cm x 22 cm. Rozmery vypaľovacej komory sú: dĺžka: 91 cm, šírka: 57 cm, výška: 70 cm, objem: 369 litrov. Otvorov, cez ktoré je možné pozrieť do pece je viac, dva sú na najteplejšom mieste (vpredu) kde oheň vstupuje do vypaľovacej komory, jeden je na najstudenšom mieste (vzadu) pri ústí do komína a ešte jeden v samotnom komíne. Navyše je ešte vyvŕtaný aj otvor pre pyrometer.

V komíne je klapka pre reguláciu ťahu komína s možnosťou úplného uzavretia (pri redukcii). Komín prevyšuje komoru o cca. 120 cm. Pec je dodatočne izolovaná Sibralom hrúbky 25 mm a obstavaná strarými tehlami spojenými klasickou vápenno-cementovou maltou (cementu som dával len asi 1/4 ako obvykle). Ako prekrytie pece slúžia duté keramické dosky, na ktoré je poukladaná vrstva ľahkých izolačných šamotových tehál (52 ks) a prekrytá doskami Promasil 950 KS hrúbky 40 mm. Celá pec je zastrešená a v čase keď sa pec nepoužíva je komín prekrytý plechovým krytom.

Zatiaľ mám za sebou len dva výpaly. V oboch prípadoch sa podarilo bez väčších problémov dosiahnuť teplotu 1350C vpredu a 1250C vzadu. Prvý výpal trval 7,5 hodín, čo bolo pôsobené prvotnou obavou, či dosiahnem požadovanú teplotu. Preto som prikladal intenzívnejšie a teplota vybehla až príliš rýchlo. Druhýkrát som cielene pomalšie prikladal a výpal trval 10 hodín. Niektoré výrobky z pece sú celkom vydarené :-) a už sa teším na ďalší výpal.

Norbert Viola, www.pottery.sk

More in this category: « Pottery at pony farm